Przejdź do głównej zawartości

Przewodnik po Twojej zamrażaniu


Gdybyście mogli zobaczyć nasze zamrażarki sprzed kilku lat spaliłybyśmy się ze wstydu... Porozrzucane produkty, często nieodpowiednio zapakowane( jeśli w ogóle...) - obsychające i nieumyte. Wielokrotnie zachodziłyśmy w głowę, dlaczego nasze truskawki, po rozmrożeniu są zepsute, a pieczywo czerstwe? Przecież mroziłyśmy świeże produkty... Generalnie - chaos. Dzisiaj, bogatsze o niezmiernie zaawansowaną wiedzę z zakresu technologii mrożenia, możemy się trochę "pomądrzyć"...

Zamrażarka to fantastyczny wynalazek !
Wszyscy wiemy jak mrożonki ułatwiają życie. Często pozwalają zaoszczędzić czas gotowania i uniknąć marnowania artykułów spożywczych. Przecież dzięki tym wspaniałym urządzeniom, możemy przygotowywać pyszne sosy owocowe do pieczeni czy objadać się truskawkami w grudniu. Jednak, aby w pełni cieszyć się zachowaną strukturą i smakiem mrożonek, trzeba potrafić je przygotowywać. Mrożenie to proces powolnego schładzania produktów do temperatury ok. -18 stopni. Proces ten, pozwala zachować nie tylko wygląd, strukturę czy smak, ale też wartości odżywcze. Oczywiście w stopniu zbliżonym do wyjściowego - nikt jeszcze nie wymyślił mrożonej Utopii ( wszystko przed nami ! 💪 ) 
Mrożenie to nieszkodliwy konserwant
Wykorzystując zamrażarkę, przedłużamy świeżość naszych produktów. Niska temperatura zatrzymuje procesy dojrzewania i gnicia, tym samym hamuje proces rozwoju (większości) mikroorganizmów oraz utraty enzymów. Oczywiście w trakcie procesu zamrażania odnotowuje się też straty w składzie produktów, głównie chodzi o ubytek witamin. Największy procent strat dotyczy witaminy C : 15-20 %.
Jak powinieneś bezpiecznie mrozić ?
1. Świeże produkty przed zamrożeniem dokładnie umyj i osusz. Pamiętaj - wszystko co mrozisz musi być możliwie jak najkrócej przechowywane w temperaturze pokojowej. Dlaczego ? Słyszałeś o bakteriach ? One nie tylko mogą pozostawiać po sobie ślady (w postaci trujących toksyn ), ale też bestialsko namnażają się w naszym jedzeniu ( i jeśli już tam są, niska temperatura nie zawsze stanowi dla nich problem. Jeśli więc nie wrzucisz swojego jedzenia do zamrażarki odpowiednio wcześnie, po rozmrożeniu może okazać się trujące, a tego na pewno nie chcesz.
2. Jedzenie zamrażaj w plastikowych pojemnikach ( przeznaczonych do mrożenia ! Najczęściej są one oznaczone symbolem śnieżynki ❄) lub w woreczkach do mrożenia. Zawsze oznaczaj pojemnik datą zamrożenia danego produktu.
3. Produkt powinien być ułożony "na płasko" i mieć troszkę "luzu" wokół siebie. Jedzenie ułożone w taki sposób szybciej się zamrozi i odmrozi.
4. Pamiętaj aby wszystko co mrozisz było odpowiednio poprocjowane. Jeśli Twoja rodzina składa się z 4 osób, zamrażaj 4 porcje danego produktu.

Nie bój się swojej zamrażarki ! 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Indyk z karmelizowanymi śliwkami

Składniki na 5-6 porcji: - filet z indyka (1 kg – pozostałość z obiadu, może posłużyć Ci później jako domowa  wędlina) - sok z cytryny - czubryca zielona - 4 ząbki czosnku - sos sojowy ciemny Składniki na karmelizowane śliwki: - 8 dużych śliw - 1 łyżka miodu - 1 niewielka papryczka chilli - 100 ml wytrawnego czerwonego wina Przygotowanie: Oczyszczony filet z indyka natrzyj czubrycą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, sosem sojowym oraz sokiem z cytryny. Możesz odstawić na noc, wtedy lepiej „ przejdzie” smakiem przypraw. Piecz w piekarniku:  10 min funkcja grill (190 stopni), zaś później 45-50 minut w 180 stopniach (funkcja góra-dół). Możesz wstawić do piekarnika naczynie z wodą – indyk będzie bardziej soczysty. Podawaj z karmelizowanymi śliwkami, ulubioną kaszą i warzywami. Karmelizowane śliwki: Śliwki pokrój w ćwiartki. Papryczkę chilli drobno posiekaj. Wrzuć do rondelka obydwa składniki, podlej winem, dodaj miodu. Całość gotuj do lekkiego z

Pietruszka - Twój nowy przyjaciel

Kto dziś słyszał o pietruszce ? Prawie nikt... Tak, to ta biała marchewka. Niestety, ten pyszny i zdrowy korzeń jest dzisiaj kojarzony tylko z bulionem na zupę... no, ewentualnie z sałatka jarzynową. BŁĄD !  Witaminki, witaminki... Korzeń pietruszki jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów. Sprawdź sam ! 💛 Witamina C Jest silnym przeciwutleniaczem - wiążąc wolne rodniki zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych  oraz uszkodzeniom mózgu (przez wolne rodniki), dzięki czemu wspomaga leczenie i zmniejsza objawy chorób neurologicznych:  choroba Alzheimera ,  schizofrenii ,  stwardnienia rozsianego ,  choroby Parkinsona .   Aktywuje pracę wielu enzymów. Jest również związkiem niezbędnym do syntezy kolagenu - utrzymuje tkankę łączną w doskonałej kondycji -  szybciej goją się rany, złamania i s iniaki , a krwotoki  są dużo mniej obfite.  Dodatkowo  wspomaga układ odpornościowy , więc choroba, która nas dopadnie ma łagodniejszy przebieg, a jej objawy nie są tak dokuczliwe.  

Jadłeś już awokado ?

Wydawałoby się, że produkt, który w 30 % składa się z tłuszczów nie może być ani dobrym, ani zdrowym składnikiem diety… Nic bardziej mylnego !  Co takiego ma w sobie awokado ? Kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone   Regulują transport lipidów we krwi, obniżając poziom cholesterolu frakcji LDL. Są prekursorami niektórych hormonów. Budują również komórki naszego organizmu. Hamują proces agregacji płytek krwi - zapobiegając powstawaniu zmian miażdżycowych i usprawniając pracę mózgu. Kwasy tłuszczowe omega - 3 i witamina E   Usprawniają pracę mózgu, witamina E dzięki właściwościom przeciwutleniającym zapobiega arteriosklerozie i niektórym rodzajom nowotworów Kwas foliowy   Bierze udział w syntezie puryn i kwasów nukleinowych co za tym idzie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego, nerwowego i rozwoju wszystkich komórek organizmu. Kwas foliowy jest szczególnie ważny w okresie rozwoju płodowego. Umożliwia prawidłowy rozwój ce