Przejdź do głównej zawartości

Co kryje Twoja lodówka ?



Każdy z nas ma w swojej kuchni lodówkę, to dosyć oczywiste. Jednak nie każdy wie jak jej używać. Wbrew pozorom, zwykła lodówka jest skomplikowanym urządzeniem. Warto wiedzieć jak działa, aby w pełni skorzystać z jej funkcjonalności.

Wszystkie produkty, które wybierasz ze sklepowej lodówki, mszą jak najszybciej znaleźć się w Twojej - domowej. Układając produkty w lodówce, zwracaj uwagę na daty ważności - te z najkrótszą układaj "pod ręką", aby nie zepsuły się i abyś o nich nie zapomniał. Pamiętaj, że na sklepowych półkach istnieje ta sama zasada - produkty z najkrótszą datą przydatności, są układane na brzegach półek.

Oczywiście, od tego w jaki sposób poukładasz swoje artykuły, zależy jaką masz lodówkę. Kupując nowy sprzęt dopytaj sprzedawce o dokładne jego właściwości ( podział na strefy i ustawienia temperatury ). W najnowocześniejszych urządzeniach wszędzie jest podobna temperatura - to zasługa  wentylatora. Jednak, każda lodówka posiada podział strefowy, o którym my - użytkownicy - powinniśmy wiedzieć...

STREFA ZIMNA - poniżej 4 stopni
Tutaj przechowujemy surowe mięsa, ryby, owoce morza i sery z surowego mleka. Jest to też pierwszy etap rozmrażania mrożonek ( o tym w kolejnym artykule :).
STREFA ŚWIEŻA - od 4 do 6 stopni
Tutaj powinniśmy przechowywać nabiał, świeże sery czy przygotowane wcześniej potrawy.
STREFA UMIARKOWANA - ok. 6 stopni
Tę strefę stanowią szuflady. Tutaj możemy przechowywać świeże wędliny, owoce, warzywa. Jest to też dobre miejsce do przechowywania serów dojrzewających.
DRZWI : od 6 do 8 stopni
Tutaj powinniśmy przechowywać wszelkiego rodzaju napoje, dżemy, przetwory. Jest to też świetne miejsce na jaja i masło. Na drzwiach naszej lodówki możecie też znaleźć kawę - tak przechowywana nie straci aromatu i smaku.

Jak korzystać z lodówki ?
1. Nie otwieraj co chwilę lodówki. Zastanów się co chcesz z niej wyjąć i zrób to szybko. Pamiętaj, że produkty, które chłodzisz powinny być przechowywane w stałej temperaturze - ciągłe otwieranie lodówki to utrudnia.
2. Zastanów się co do niej wkładasz. Po zrobionych zakupach nie pakuj wszystkiego do lodówki. Czytaj etykiety - tam jest napisane jaka powinna być prawidłowa temperatura przechowywania danego produktu. Pamiętaj - im więcej artykułów w lodówce tym trudniej je schłodzić.
3. Wszystko co wkładasz do schłodzenia powinno być odpowiednio zapakowane. Foliuj sery i mięsa, zakrywaj masło, używaj zamykanych pojemników. To pomoże Ci uniknąć wysuszania się produktów i mieszania się zapachów.
4. Wszystkie towary ( no prawie wszystkie - o przechowywaniu w kolejnym artykule :) powinny być umyte i osuszone przed włożeniem do lodówki.
5. Lodówka powinna być myta co tydzień !  Tak jak sprzątasz swój dom, tak też powinieneś sprzątać swoją lodówkę. Wydawać się może, że niska temperatura jest wystarczającym zabezpieczeniem przed drobnoustrojami - BŁĄD. Niektórym z nich wcale nie przeszkadza chłód. Nie pozwól im się namnażać ! Do mycia lodówki używaj wody i octu. Mimo, że na rynku dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia lodówki. Pamiętaj, że miejsce w którym trzymasz jedzenie powinno być wolne od wszelkich sztucznych, chemicznych ( potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia ! ) substancji.

Trzymaj się tych zasad ! To gwarancja, na świeże i pyszne jedzenie !



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Indyk z karmelizowanymi śliwkami

Składniki na 5-6 porcji: - filet z indyka (1 kg – pozostałość z obiadu, może posłużyć Ci później jako domowa  wędlina) - sok z cytryny - czubryca zielona - 4 ząbki czosnku - sos sojowy ciemny Składniki na karmelizowane śliwki: - 8 dużych śliw - 1 łyżka miodu - 1 niewielka papryczka chilli - 100 ml wytrawnego czerwonego wina Przygotowanie: Oczyszczony filet z indyka natrzyj czubrycą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, sosem sojowym oraz sokiem z cytryny. Możesz odstawić na noc, wtedy lepiej „ przejdzie” smakiem przypraw. Piecz w piekarniku:  10 min funkcja grill (190 stopni), zaś później 45-50 minut w 180 stopniach (funkcja góra-dół). Możesz wstawić do piekarnika naczynie z wodą – indyk będzie bardziej soczysty. Podawaj z karmelizowanymi śliwkami, ulubioną kaszą i warzywami. Karmelizowane śliwki: Śliwki pokrój w ćwiartki. Papryczkę chilli drobno posiekaj. Wrzuć do rondelka obydwa składniki, podlej winem, dodaj miodu. Całość gotuj do lekkiego z

Pietruszka - Twój nowy przyjaciel

Kto dziś słyszał o pietruszce ? Prawie nikt... Tak, to ta biała marchewka. Niestety, ten pyszny i zdrowy korzeń jest dzisiaj kojarzony tylko z bulionem na zupę... no, ewentualnie z sałatka jarzynową. BŁĄD !  Witaminki, witaminki... Korzeń pietruszki jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów. Sprawdź sam ! 💛 Witamina C Jest silnym przeciwutleniaczem - wiążąc wolne rodniki zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych  oraz uszkodzeniom mózgu (przez wolne rodniki), dzięki czemu wspomaga leczenie i zmniejsza objawy chorób neurologicznych:  choroba Alzheimera ,  schizofrenii ,  stwardnienia rozsianego ,  choroby Parkinsona .   Aktywuje pracę wielu enzymów. Jest również związkiem niezbędnym do syntezy kolagenu - utrzymuje tkankę łączną w doskonałej kondycji -  szybciej goją się rany, złamania i s iniaki , a krwotoki  są dużo mniej obfite.  Dodatkowo  wspomaga układ odpornościowy , więc choroba, która nas dopadnie ma łagodniejszy przebieg, a jej objawy nie są tak dokuczliwe.  

Jadłeś już awokado ?

Wydawałoby się, że produkt, który w 30 % składa się z tłuszczów nie może być ani dobrym, ani zdrowym składnikiem diety… Nic bardziej mylnego !  Co takiego ma w sobie awokado ? Kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone   Regulują transport lipidów we krwi, obniżając poziom cholesterolu frakcji LDL. Są prekursorami niektórych hormonów. Budują również komórki naszego organizmu. Hamują proces agregacji płytek krwi - zapobiegając powstawaniu zmian miażdżycowych i usprawniając pracę mózgu. Kwasy tłuszczowe omega - 3 i witamina E   Usprawniają pracę mózgu, witamina E dzięki właściwościom przeciwutleniającym zapobiega arteriosklerozie i niektórym rodzajom nowotworów Kwas foliowy   Bierze udział w syntezie puryn i kwasów nukleinowych co za tym idzie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego, nerwowego i rozwoju wszystkich komórek organizmu. Kwas foliowy jest szczególnie ważny w okresie rozwoju płodowego. Umożliwia prawidłowy rozwój ce